فوتبال
تور مسافرتي
تور مسافرتي
تبليغات در تکناز
فوتبال

برندگان هشتاد و یکمین دوره اسكار ، در سال 2009 معرفی شدند

برندگان هشتاد و یکمین دوره اسكار ، در سال 2009 معرفی شدند

هشت جایزه اسكار برای “میلیونر زاغه‌نشین”

فیلم سینمایی “میلیونر زاغه‌نشین” به کارگردانی دنی بویل با دریافت هشت جایزه از جمله بهترین فیلم و کارگردان پیروز اصلی هشتاد و یکمین دوره جوایز اسکار شد. مراسم اعطای جوایز اسکار 2009 ساعتی پیش در کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار شد و “میلیونر زاغه‌نشین” که در 10 رشته نامزد دریافت جایزه بود، در هشت رشته پیروز شد.

این فیلم جدا از جوایز بهترین فیلم و کارگردان جوایز بهترین فیلمنامه اقتباسی، فیلمبرداری، تدوین، موسیقی، ترانه و صداگذاری را نیز از آن خود کرد. فیلم 15 میلیون دلاری “میلیونر زاغه‌نشین” که تولید مشترک بریتانیا و آمریکاست موفقترین فیلم فصل جوایز امسال بود و تا پیش از این جوایز انجمن کارگردانان، تهیه‌کنندگان، بازیگران و نویسندگان آمریکا همین طور گلدن گلوب را دریافت کرد.

“میلیونر زاغه نشین” با اقتباس از رمان “پرسش و پاسخ” ویکاس سواراپ ساخته شده و درباره یک پسر بچه زاغه‌نشین اهل بمبئی است که با حضور در یک نمایش تلویزیونی موفق فرصت میلیونر شدن را پیدا می‌کند. درام فانتزی “مورد عجیب بنجامین باتن” ساخته دیوید فینچر که در 13 رشته نامزد جوایز اسکار بود، تنها در سه بخش فنی بهترین طراحی هنری، جلوه‌های ویژه تصویری و چهره‌پردازی موفق به دریافت جایزه شد. شان پن برای بازی در فیلم زندگی‌نامه‌ای “میلک” به نقش هاروی میلک سیاستمدار منحرف آمریکایی جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را به خانه برد.

او سال 2004 نیز برای فیلم “رود میستیک” برنده اسکار شده بود. پن در این بخش با براد پیت برای “بنجامین باتن”، ریچارد جنکینز برای “میهمان”، فرانک لانجلا برای “فراست / نیکسن” و میکی رورک برای “کشتی‌گیر” رقابت داشت. جایزه بهترین بازیگر زن نیز به کیت وینسلت برای فیلم “کتابخوان” رسید. او پیش از این پنج بار دیگر نیز نامزد اسکار شده بود. آن هاتاوی برای “ریچل ازدواج می‌کند”، آنجلینا جولی برای”بچه عوضی”، ملیسا لئو برای “رود یخزده” و مریل استریپ برای “تردید” دیگر نامزدهای اسکار بهترین بازیگر زن بودند.

همان طور که انتظار می‌رفت جایزه اسکار بخش بهترین بازیگر مرد مکمل به هیث لجر بازیگر فقید استرالیایی برای بازی در نقش جوکر در فیلم “شوالیه تاریکی” رسید و پنه‌لوپه کروز برای “ویکی کریستینا بارسلونا” جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را برد. شگفتی بزرگ در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان رقم خورد و فیلم ژاپنی “خروجی” به کارگردانی یوجیرو تاکیتا جایزه اسکار این بخش را به خانه برد. “عقده بادر ماینهوف” اولی ادل از آلمان، “کلاس” لورن کانته از فرانسه، “انتقام” گتس اشپیلمان از اتریش، “خروجی” یوجیرو تاکیتا از ژاپن و “والس با بشیر” آری فولمن از رژیم صهیونیستی دیگر نامزدهای این بخش بودند.

“وال – ای” به کارگردانی اندور استنتن اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن را از آن خود کرد و “مرد روی سیم” به کارگردانی جیمز مارشال جایزه بهترین مستند بلند را برد. جری لوئیس کمدین معروف آمریکایی نیز در مراسم اسکار امسال جایزه انساندوستانه جین هرشولت را دریافت کرد. اسامی برندگان 24 بخش اسکار 2009 به شرح زیر است:

بهترین فیلم: “میلیونر زاغه‌نشین”
دیگر نامزدها: “مورد عجیب بنجامین باتن”، “فراست / نیکسن”، “میلک”، “کتابخوان”

بهترین کارگردان: دنی بویل، “میلیونر زاغه‌نشین”

دیگر نامزدها: دیوید فینچر، “مورد عجیب بنجامین باتن” / ران هوارد، “فراست / نیکسن” / گاس ون سنت، “میلک” / استفن دالدری،”کتابخوان”

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: “میلک”، داستین لنس بلک

دیگر نامزدها: “رود یخزده”، کورتنی هانت / “بی‌غم”، مایک لی / “در بروژ”، مارتین مکدانا / “وال – ای”، اندرو استنتن، جیم ریردون، داستان اصلی از اندرو استنتن و پت داکتر

بهترین فیلمنامه اقتباسی: “میلیونر زاغه‌نشین”، سایمن بوفوی

دیگر نامزدها: “مورد عجیب بنجامین باتن”، فیلمنامه از اریک راث، داستان از اریک راث و رابین سوئیکورد / “تردید”، جان پاتریک شنلی / “فراست / نیکسن”، پیتر مورگان / “کتابخوان”، دیوید هیر

بهترین بازیگر مرد: شان پن، “میلک”

دیگر نامزدها: ریچارد جنکینز، “میهمان” / فرانک لانجلا، “فراست / نیکسن” / براد پیت، “مورد عجیب بنجامین باتن” / میکی رورک، “کشتی‌گیر”

بهترین بازیگر زن: کیت وینسلت، “کتابخوان”

دیگر نامزدها: آن هاتاوی، “ریچل ازدواج می‌کند” / آنجلینا جولی، “بچه عوضی” / ملیسا لئو، “رود یخزده” / مریل استریپ، “تردید”

بهترین بازیگر مرد مکمل: هیث لجر، “شوالیه تاریکی”

دیگر نامزدها: جاش برولین،”میلک” / رابرت داونی جونیر، “تندر استوایی” / فیلیپ سیمور هافمن، “تردید” / مایکل شانون، “مسیر انقلابی”

بهترین بازیگر زن مکمل: پنه‌لوپه کروز، “ویکی کریستینا بارسلونا”

دیگر نامزدها: ایمی آدامز، “تردید” / وایولا دیویس، “تردید” / تاراجی پی. هنسن، “مورد عجیب بنجامین باتن” / مارسیا تومی، “کشتی‌گیر”

بهترین فیلم بلند انیمیشن: “وال – ای” (والت دیسنی)، اندرو استنن

دیگر نامزدها: “بولت” (والت دیسنی)، کریس ویلیامز و بایرون هوارد / “کنگ فو پاندا” (دریم ورکس انیمیشن)، جان استیونسن و مارک آزبورن

بهترین فیلم انیمیشن کوتاه: La Maison en Petits Cubes، کانیو کاتو

دیگر نامزدها: Lavatory – Lovestory، کنستانتین برونزیت / Oktapodi، عماد مخبری و تی‌یری مارشان / Presto، داگ سوئیتلند / This Way Up، آلن اسمیت و آدام فولکز

بهترین فیلم کوتاه زنده: Toyland، یوکن الکساندر فریدانک

دیگر نامزدها: “روی خط”، رتو کافی / “مانون روی آسفالت”، الیزابت مار و الیور پونت / “پسر جدید”، استف گرین و تامارا آنژی / “خوک”، تیوی ماگنوسون و دورت هوگ

بهترین طراحی هنری: “مورد عجیب بنجامین باتن”، طراح هنری: دانلد گراهام برت، طراح صحنه: ویکتور جی. زالفو

دیگر نامزدها: “بچه عوضی”، طراح هنری: جیمز جی. موراکامی، طراح صحنه: گری فتیس / “شوالیه تاریکی”، طراح هنری: ناتان کراولی، طراح صحنه: پیتر لاندو / “دوشس”، طراح هنری: مایکل کارلین، طراح صحنه: ربکا الوی / “مسیر انقلابی”، طراح هنری: کریستی زی، طراح صحنه: دبرا شوت

بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان: “خروجی” یوجیرو تاکیتا از ژاپن

دیگر نامزدها: “عقده بادر ماینهوف” اولی ادل از آلمان / “کلاس” لورن کانته از فرانسه / “انتقام” گتس اشپیلمان از اتریش / “والس با بشیر” آری فولمن از رژیم صهیونیستی

بهترین فیلمبرداری: “میلیونر زاغه‌نشین”، آنتونی داد منتل

دیگر نامزدها: “بچه عوضی”، تام استرن / “مورد عجیب بنجامین باتن”، کلودیو میراندا / “شوالیه تاریکی”، والی فیستر / “کتابخوان”، کریس منجیز، راجر دیکینز

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: “مورد عجیب بنجامین باتن”، اریک باربا، استیو پریگ، برت دالتن و کریگ بارون

دیگر نامزدها: “شوالیه تاریکی”، نیک دیویس، کریس کاربولد، تیم وبر و پل فرانکلین / “آیرون من”، جان نلسن، بن اسنو، دان سودیک و شین ماهان

بهترین طراحی لباس: “دوشس”، مایکل اُکانر

دیگر نامزدها: “استرالیا”، کاترین مارتین / “مورد عجیب بنجامین باتن”، ژاکلین وست / “میلک”، دنی گلیکر / “مسیر انقلابی”، آلبرت وولسکی

بهترین مستند بلند: “مرد روی سیم”، جیمز مارشال و سایمن چین

دیگر نامزدها: “خیانت”، الن کوراس / “برخوردها در انتهای دنیا”، ورنر هرتسوگ و هنری کایزر / “باغ”، اسکات همیلتن کندی /‌ Trouble the Water، تیا لسین و کارل دیل

بهترین مستند کوتاه: “لبخند بزن پینکی”، مگان میلان

دیگر نامزدها: “وجدان نم ان”، استیون اکازاکی / “آخرین ذره”، ایرنه تیلور برودسکی و تام گرانت / “شاهدی از بالکن اتاق 306″، آدام پرتوفسکی و مارگارت هاید

بهترین تدوین: “میلیونر زاغه‌نشین”، کریس دیکنز

دیگر نامزدها: “مورد عجیب بنجامین باتن”، کرک بکستر ، آنگیس وال / “شوالیه تاریکی”، لی اسمیت / “فراست / نیکسن”، مایک هیل، دان هنلی / “میلک”، الیوت گراهام

بهترین صداگذاری: “میلیونر زاغه‌نشین”، ایان تاپ، ریچارد پرایک و رسول پوکوتی

دیگر نامزدها: “مورد عجیب بنجامین باتن”، دیوید پارکر، مایکل سمانیک، رن کلایس و مارک وینگارتن / “شوالیه تاریکی”، لورا هیرشبرگ، گری ریتسو و اد نوویک / “وال – ای”، تام مایرز، مایکل سمانیک و بن برت / “تحت تعقیب”، کریس جنکینز، فرانک ای. مونتانو و پتر فوریت

بهترین تدوین صدا: “شوالیه تاریکی”، ریچارد کینگ

دیگر نامزدها: “آیرون من”، فرانک اولنر و کریستوفر بویز / “میلیونر زاغه‌نشین”، تام سایرس / “وال – ای”، بن برت و متیو وود / “تحت تعقیب”، ویلی استیمن

بهترین موسیقی: “میلیونر زاغه‌نشین”، آ. آر. رحمان

دیگر نامزدها: “مورد عجیب بنجامین باتن”، الکساندر دپلا / “مقاومت”، جیمز نیوتن هوارد / “میلک”، دنی الفمن / “وال – ای”، تامس نیومن

بهترین ترانه: Jai Ho – “میلیونر زاغه‌نشین”، موسیقی از آ. آر. رحمان، شعر از گلزار

دیگر نامزدها: “روی زمین” – “وال ـ ای”، موسیقی از پیتر گابریل و تامس نیومن، شعر از پیتر گابریل / O Saya – “میلیونر زاغه‌نشین”، موسیقی از آ. آر. رحمان، شعر از مایا آرولپراگاسم

بهترین چهره‌پردازی: “مورد عجیب بنجامین باتن”، گرگ کانوم

دیگر نامزدها: “شوالیه تاریکی”، جان کالیونه و کانر اُسالیوان / “هلبوی 2: ارتش طلایی”، مایک الیزالد و توم فلوتس

منبع: خبرگزاری مهر

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

با يک کليک همسر آينده خود را انتخاب کنيد
فروش بلیط هواپیما
پربیننده های تکناز
جدیدترین مطالب
لیزر
بچه های آسمان
Xبستن تبليغ
فوتبال