لاچین سیر

املاک ویترین

بحران منطقه یورو همچنان ادامه دارد

مجموعه : مجله خبری
بحران منطقه یورو همچنان ادامه دارد

به گزارش پیمانه به نقل از باشگاه خبری فارس «توانا» بانك مركزی در گزارشی به تشریح نوسانات ارزش یورو در كشورهای عضور این منطقه اعلام كرد: در هفته گذشته، یورو در برابر تمام ارزهای عمده مورد بررسی به استثنای دلار آمریكا و دلار كانادا تضعیف شد.
این گزارش می‌افزاید: متوسط ارزش یورو در برابر دلار در هفته قبل نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل در بازار نیویورك 26/0 درصد افزایش یافت.

* دلایل عمده نوسانات بهای یورو در بازارهای جهانی

در گزارش بانك مركزی آمده است: به نرخ‌های آخر وقت بازار مذكور ، در هفته گذشته هر یورو در محدوده 2552/1 – 2192/1 دلار معامله گردید.
در روز دوشنبه یك عضو سیاستگذار بانك مركزی سوئیس در مصاحبه با یك روزنامه با اشاره به رفع شدن خطر تورم منفی در این كشور گفت با وجود تقویت پول ملی این كشور، صادرات از روند خوبی برخوردار
است. ازسوی دیگر دلار كه در بازارهای آسیایی ضعیف شده بود در بازار ارز لندن با تصحیحات تكنیكی روبرو
شد.
همچنین به دو دلیل در منطقه یورو جو ابهام و نگرانی حاكم بود: اول انتخابات ریاست جمهوری پیش رو
در آلمان و دوم نزدیك شدن به زمان سررسید وام‌های یكساله بانك مركزی اروپا به بانك‌های تجاری كه بالغ بر 442 میلیارد یورو می‌باشد.
این نگرانیها در روز سه‌شنبه نیز ادامه داشت. در این روز شاخص سهام اروپا 2 درصد افت نمود. بنا به دلایل یاد شده ارزش یورو در برابر دلار و فرانك سوئیس در دو روز اول هفته تنزل یافت.
در روز چهارشنبه عملیات اعطای وام سه ماهه از سوی بانك مركزی اروپا برگزار شد كه مبلغ كل وام‌های درخواستی ازسوی بانكهای تجاری ( 9/131 میلیارد یورو ) كمتر از میزان پیش‌بینی‌ها بود. این عملیات وام‌دهی به دلیل نزدیك شدن به زمان سررسید وام‌های یكساله بانك مركزی اروپا صورت گرفت كه به موجب آن باید بانك‌های تجاری مبلغی نزدیك به نیم تریلیون یورو را بازپرداخت نمایند.
عملیات روز چهاشنبه از نظر تحلیل‌گران به عنوان معیار نیازهای نقدینگی بخش بانكی منطقه یورو ارزیابی می‌شد و از این‌رو با دقت موردتوجه و تحلیل قرار گرفت.
ازآنجا كه مبلغ وام‌های درخواستی بانك‌ها كمتر از انتظار بود تا حدی از شدت نگرانی‌ها كاسته شد. نكته قابل ذكر آنكه بیشترین درخواست وام ازسوی بانك‌هایی از كشورهای اسپانیا، پرتغال و یونان صورت گرفت كه همان كشورهای دچار بحران می‌باشند.
برپایه این گزارش، در روز پنجشنبه گزارشی انتشار یافت حاكی از آنكه شاخص مدیران خرید چین در ماه ژوئن كاهش یافته است؛ این موضوع نگرانی‌هایی نسبت به بهبود اقتصاد جهانی بوجود آورد.
علیرغم این موضوع، خوش‌بینی‌های بوجود آمده پس از عملیات وام دهی بانك مركزی اروپا همچنان روند بازار را به سود یورو پیش برد.
همچنین مزایده اوراق قرضه پنج ساله دولتی در اسپانیا با موفقیت انجام شد. در نتیجه موارد ذكر شده ارزش یورو در برابر دلار در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه افزایش یافت. در روز جمعه، تصحیحات تكنیكی موجب تضعیف اندك یورو در برابر دلار شد.

* وضعیت اقتصادی كشورهای منطقه یورو

این گزارش همچنین در مورد وضعیت اقتصادی كشورهای منطقه یورو تاكید كرده است: نرخ بیكاری منطقه یورو درماه مه در سطح 10 درصد قرار گرفت. این نرخ برای ماه آوریل نیز با تجدیدنظر نزولی در همان سطح 10 درصد قرارگرفت. عدم تغییر نرخ بیكاری در منطقه یورو علیرغم بدترشدن بازار كار در برخی كشورهای منطقه نظیر اسپانیا صورت گرفت. علت این امر هم كاهش نرخ بیكاری آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد منطقه بود.

منبع : پیمانه

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي