لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

عوامل اصلی ایجاد باكتری در منازل

عوامل اصلی ایجاد باكتری در منازل
عوامل اصلی ایجاد باكتری در منازلآیا تا كنون به اسكاچ و سیم ظرفشویی كه تغییر رنگ داده اند توجه كرده اید؟ یكی از عوامل بروز بیماری در منازل ایجاد باكتری و به مثابه آن از بین رفتن بهداشت در خانه هاست. به همین دلیل ما از كارشناسان منزل تقاضا كردیم تا نحوه مبارزه و حذف اصلی ترین منابع ایجاد باكتری در منازل را به ما آموزش دهند.

1- اسكاچ، اسفنج، و پارچه های آشپزخانه

مشكل: اگر ذرات باقیمانده از شام مانده شب قبل به اسفنج، اسكاچ، سیم ظرفشویی، و پارچه ها بچسبند تبدیل به منبع مناسبی برای رشد و تكثیر باكتری های مضر می شوند. البته مشكل از رطوبت موجود نشئت می گیرد و آنرا تبدیل به زمین بازی باكتری ها می كند.

راه حل: اسكاچ و سیم های ظرفشویی را به طور مرتب تعویض كنید. چند وقت یكبار؟ به ظاهر آنها نگاهی بیندازید و خودتان متوجه می شوید كه چه زمانی باید این كار را انجام دهید. اما به طور كلی اگر اسكاچ و اسفنج شروع به تحلیل رفتن كند، باریك شود، روی آنها پارگی ایجاد شود، و رنگشان به خاكستری شدن گرایش پیدا كند به منزله هشداری است كه به شما می گوید وقت آن رسیده كه آنها را دور بیندازید و انواع جدیدی خریداری كنید. همچنین بهتر است دو اسكاچ در اختیار داشته باشید. یكی برای شستشوی ظروف و دیگری برای شستشوی سایر سطوح. برای كشتن كلیه جرم ها و باكتری ها می توانید اسكاچ را داخل مایكروویو قرار داده و برای 30 ثانیه به آن حرارت دهید.

2- تخته های آشپزخانه

مشكل: روی تخته های آشپزخانه مواد مختلفی گذاشته و خرد می شوند كه از جمله آن می توان به گوشت و مرغ خام اشاره كرد. گوشت خام به تنهایی شامل باكتری های بسیار زیاد و خطرناكی نظیر سالمونلا است. از سوی دیگر سبزی جات و صیفی جات نشسته نیز دارای آلودگی های بسیار زیادی هستند. باكتری هایی كه مثلاً به بروكلی و توت فرنگی جسبیده اند با كوچكترین تماسی به راحتی به تخته انتقال پیدا می كنند.

راه حل: دو تخته جداگانه تهیه كنید و هر یك را برای مصرف مخصوص به خود نگه دارید-یكی برای فرآورده های گوشتی و دیگری برای میوه ها و سبزیجات- تا آلودگی ها از یك ماده به ماده دیگر انتقال پیدا نكند. تخته ای كه روی آن گوشت خرد میكنید باید حتماً به دقت تمیز شود، بنابراین ابتدا آنرا در سینك ظرفشویی به خوبی تمیز كنید و سپس داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید تا یكبار دیگر آلودگی های آن زدوده شوند. اگر هم امكان استفاده از ماشین ظرفشویی را ندارید با مواد شوینده درون سینك آنرا بشویید و سپس سینك را با اسكاچ و مایع ظرفشویی تمیز كنید تا آلودگی های موجود در تخته در داخل سینك باقی نمانند. در این زمان تخته را به طور كامل خشك كنید، چراكه جاهای نمدار بهترین محیط برای رشد باكتری ها هستند. مادامی كه شما موارد بهداشتی را رعایت كنید، جنس چوبی یا پلاستیكی تخته ها چندان فرقی با یكدیگر نمی كند و با این روش سلامت عمومی تمام اعضای خانواده تامین می گردد.

3- مسواك

مشكل: دهان انسان پر از باكتری است كه پس از مسواك زدن به راحتی به مسواك انتقال داده می شود. از سوی دیگر از آنجایی كه مسواك ها را داخل جا مسواكی و در نزدیكی سینك دستشویی قرار می دهیم، این امكان وجود دارد كه در حین شسستشوی دست ها ذرات آبی كه آلودگی های دست را در بر دارد روی آن پاشیده شود.

راه حل: محل نگهداری مسواك را تغییر دهید و آنها را در جایی قرار دهید كه بلافاصله خشك شوند. همچنین پس از اینكه مسواك زدنتان تمام شد، مسواك خود را برای چند لحظه زیر آب گرم نگه دارید تا به خوبی تمیز شود. همچنین هر چند وقت یكبار مسواك خود را عوض كنید، به ویژه زمانیكه یكی از افراد خانواده مبتلا به یكی از انواع بیماری های معده ای – روده ای شده باشد.

4- رایانه و تلفن همراه

مشكل: باكتری های موجود در هوا كه به واسطه سرفه یا عطسه ایجاد می شوند، به راحتی می توانند روی وسایل خانگی بنشینند. از آنجایی كه تماس دست با تلفن همراه، رایانه، و همچنین ریموت كنترل تلویزیون زیاد است و می توانند به عنوان منابع ایجاد انتقال باكتری به شمار روند.

راه حل: شستشوی مرتب دست ها اولین راهكار است. پس مرتباً این كار را با استفاده از صابون و آب گرم انجام دهید و سعی كنید مدت زمان آن برای بیش از 20 ثانیه به طول انجامد. همچنین به طور مرتب تلفن، صفحه كلید كامپیوتر، و سایر وسایل مشابه را با استفاده از پاك كننده هایی كه دارای زمینه اصلی الكلی هستند پاك كنید. از مصرف مكرر پاك كننده های آنتی باكتریال خودداری نمایید چراكه مصرف مكرر آنها سبب مقاوم شدن برخی از انواع باكتری ها می شود.

5- حیوانات خانگی

مشكل: حیوانات خانگی در هنگام راه رفتن و بازی كردن در فضای خارج از خانه میكروب و باكتری های زیادی را به خود جذب می كنند. اگر برای گربه ملوس خود محل استراحتی در حیاط درست كرده اید و یا اگر سگ پشمالوی شما لاشه حیوان مرده ای را جستجو كرده باشد، هر نوع باكتری كه فكرش را بكنید به مو و پنجه های آن جسبیده و با ورود آنها به داخل خانه همه جا آلوده می شود.

راه حل: موهای حیوانات را مرتباً با ماهوت پاك كن تمیز كنید تا موهای مرده از بدن آنها جدا شود. زمانیكه حیوان در خارج از خانه بوده و می خواهد به داخل خانه وارد شود پنجه هایش را پاك كنید. همچنین موارد بهداشت شخصی را نیز فراموش نكنید و با حیوان خانگی خود بیش از اندازه احساس صمیمت نكرده و صورت او و به ویژه لب هایش را نبوسید. حیوانات هر چیزی كه روی زمین باشد را لیس می زنند. بنابراین از انجام این كار جداً خودداری كنید و پس از دست زدن به حیوان دست هایتان را حتماً بشویید.

 
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي