لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

14توصیه برای خانه‌تكانی شب عید

14توصیه برای خانه‌تكانی شب عید

1ـ برنامه‌ریزی كنید

شما می‌توانید برای آن كه كارهای منزل را آسان‌تر انجام دهید به سادگی یك برنامه‌ریزی داشته باشید. اصلا لازم نیست كه شما از اول صبح تا بعدازظهر كارهای منزل را انجام دهید؛ بلكه می‌توانید با تقسیم كردن كارها به روزهای مختلف هفته، كم تر به خود فشار بیاورید و انرژی كمی در یك روز مصرف كنید تا بتوانید به كارهای دیگر مثل مطالعه، رسیدگی به كارهای بیرون از منزل  یا حتی كار كردن  خارج از منزل بپردازید. اگر قرار است مثلا در طبقه پایین منزل به شستن لباس‌ها بپردازید  یا باغچه منزل را مرتب كنید، سعی كنید كارهایی كه مربوط به طبقه پایین یا حیاط است را هم زمان انجام دهید تا لازم نباشد دائم از پله‌ها بالا و پایین بروید. شما باید كارهای منزل را او لویت بندی كنید و كارهایی را كه لازم است حتما انجام دهید، امروز انجام دهید؛انجام كارهایی كه چندان ضروری نیستند را به روزهای بعد موكول كنید.

2ـ كارهای بزرگ را به كارهای كوچك تر تقسیم كنید

اگر قرار است تمام منزل را خانه تكانی كنید، تمام این كارها را به كارهای كوچك تر تقسیم كنید و هر روز بخشی از كارها را انجام دهید. بسیاری از بانوان عادت دارند، تمام لباس‌های كثیف را جمع كرده و آن ها را با پرده‌ها و ملافه‌ها در یك روز، بشویند… حال برخی از خانم‌ها از ماشین لباسشویی استفاده می‌كنند و بعضی حسابی به خودشان سخت می‌گیرند و آستین‌هایشان را بالا می‌زنند با دست لباس‌ها را می‌شویند. تازه پس از آن، لباس‌های خیس را كه سنگین‌تر هم شده‌اند از حمام یا آشپزخانه تا حیاط یا ایوان حمل می‌كنند كه آن‌جا روی بند خشك شوند. انجام این فعالیت‌های سنگین و زیاد، شما را حسابی خسته می‌كند و تمام انرژی شما را می‌گیرد. بنابراین بهتر است هر روز یك بخش از لباس‌ها، پرده‌ها یا ملافه‌ها را بشویید و خشك كنید یا به جای ساعت‌ها بالا و پایین گذاشتن وسایل انباری برای مرتب كردن آن، هر روز بخشی از آن را مرتب كنید تا كار شما ظرف چند روز تمام شود.

3ـ كارهای سنگین و سبك را یكی در میان انجام دهید

بعضی از كارهای خانه انرژی كمی از شما می‌گیرند ولی بعضی دیگر شما را كاملا خسته می‌كنند. بهترین روش آن است كه شما یك كار سبك مثل آب دادن به گلدان‌ها را انجام دهید و به دنبال آن یك كار سنگین‌تر مثل جاروبرقی كشیدن اتاق‌ها را انجام دهید، سپس یك فعالیت سبك را انجام دهید… با این روش به عضلات و مفاصل خود استراحت می‌دهید و می‌توانید ساعات طولانی‌تری به فعالیت بپردازید. به علاوه اگر قرار است یك كار منزل (كه لازم است حین انجام آن بایستید) مثل ظرف شستن  یا جاروبرقی كشیدن را انجام دهید، به عنوان فعالیت بعدی، كاری را انجام دهید كه بتوانید نشسته به انجام آن مشغول شوید؛ مانند سالاد تهیه كردن و دوخت و دوز. به این ترتیب شما به صورت متناوب به یك گروه از عضلات و مفاصل‌تان استراحت می‌دهید.

4 –  استراحت دوست داشتنی

در بین انجام كارهای منزل به خودتان استراحت بدهید. این استراحت می‌تواند به حفظ انرژی شما كمك شایانی كند. آرام روی تخت دراز بكشید و به بدن خود آرامش بدهید. لازم نیست به خواب بروید؛ فقط به صدای بدن‌تان گوش دهید… حتی می‌توانید نفس‌هایتان را بشمارید. برای استراحت كردن، لازم نیست حتی خسته شوید و از پا دربیایید.

5 – از دیگران كمك بگیرید

این كه شما مادر خانواده هستید، اصلا به این معنی نیست كه خودتان باید تمام كارهای منزل را برعهده بگیرید. نگران نباشید، با اندكی كار كردن بچه‌ها از درس خواندن عقب نمی‌افتند! كارهای منزل را بین افراد خانواده تقسیم كنید و مسؤولیت مرتب كردن و جاروبرقی كشیدن اتاق كودكان را به خودشان بسپارید.  می‌توانید از افراد خانواده بخواهید خودشان لباس‌هایشان را بشویند. فراموش نكنید حتی كودكان هم می‌توانند در انجام كارهای منزل به شما كمك شایانی كنند. اگر وضعیت اقتصادی خانواده اجازه می‌دهد، می‌توانید برای انجام كارهای سنگین، مثل شست و شوی شیشه‌ها  یا شستن فرش‌ها و خانه تكانی یك كارگر
استخدام كنید.

6ـ در آشپزخانه

همه بانوان عاشق آشپزخانه ای بزرگ و جادار هستند كه ظرفشویی آن در مقابل پنجره باشد ولی در كنار این دكوراسیون ظاهری، شما می‌توانید با انجام تغییراتی در آشپزخانه، كارهای روزانه خود را آسان‌تر انجام دهید. خریدن ابزارهای الكتریكی مدرن(وسایل آشپزخانه مدرن) می‌تواند در آسان‌تر كردن كار شما كمك زیادی باشد، مثلا شما می‌توانید با خرید یك خردكن برقی از خردكردن مواد غذایی با دست بی‌نیاز شوید یا با استفاده از یك مخلوط كن از هم زدن و مخلوط كردن مواد غذایی خاطر جمع ‌شوید. از قیچی برای پاره كردن درب كارتن‌های مواد غذایی استفاده كنید به جای این كه با دست با آن ها كلنجار بروید؛ می‌توانید یك سبد بزرگ كه بر شانه می‌اندازید؛ تهیه كنید و مواد غذایی را پس از خرید كردن در فاصله فروشگاه تا منزل درون آن قرار دهید به جای این كه چندین كیسه پلاستیك را دور انگشتان‌تان بیاندازید. استفاده از چرخ خرید هم گزینه مناسبی است. خاموش نكنید هنگام خرید ظروف آشپزخانه، دیگ‌ها، قابلمه‌ها و بشقاب‌ها و كاسه‌های سبك‌تر را انتخاب كنید. وسایلی را كه بیشتر با آن ها سر و كار دارید در طبقاتی از بوفه و كمد یا كابینت بگذارید كه بتوانید به آسانی و بدون كشیدن بدن‌تان به آن ها دسترسی پیدا كنید، ارتفاع بین شانه و ران شما مناسب است. اگر وسایل در طبقاتی قرار گرفته‌اند كه دسترسی به آن ها دشوار است از كسی بخواهید تا به شما كمك كند یا از یك نردبان یا صندلی ایمن بالا بروید و وسیله موردنظرتان را بردارید. وارد كردن كشش‌های نامناسب بر عضلات و مفاصل هنگام انجام كارهای خانه، می‌تواند شما را دچار گرفتگی و درد عضلات  یا آرتریت كند.

7ـ از خدمات شركت‌های خدماتی استفاده كنید

این روزها، بیشتر خانم‌های شاغل، وقت ندارند كه روزهای زیادی را به خانه تكانی اختصاص دهند، بنابراین اگر شما در این گروه از بانوان قرار دارید، بد نیست كه از خدمات شركت‌های خدماتی استفاده كنید. شما می‌توانید شستن فرش‌ها، موكت‌ها و حتی پرده را به آن ها واگذار كنید. اگر در یك آپارتمان اقامت دارید، می‌توانید با توافق سایر همسایگان، شست و شوی راه پله‌ها، حیاط و پاركینگ را به این شركت‌ها واگذار كنید. به این ترتیب در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی كرده‌اید و از سوی دیگر فشار كم تری را به خود وارد كرده‌اید.

8ـ انعطاف‌پذیر باشید

ممكن است شما برنامه‌ریزی كرده باشید كه تمام وسایل منزل را نظافت كنید، تمام شیشه‌ها را پاك كنید، اوضاع باغچه را سر و سامان دهید، حیاط و ایوان را حسابی بشویید و انباری را مرتب كنید. ممكن است برنامه‌ریزی دقیقی هم كرده باشید ولی در نهایت نتوانید در پایان یك روز یا در آخرین روزهای سال كهنه تمام، كارهای موردنظرتان را انجام دهید. و همین موجب نگرانی و استرس شما شود. ولی كافی است انعطاف‌پذیر باشید؛ مطمئن باشید، رسیدن به تمام اهداف‌تان امكان‌پذیر نیست، بنابراین رسیدگی به درصد قابل قبولی از كارهایتان را به حساب موفقیت بگذارید و شاد باشید! قرار نیست كه با یك خانه تكانی خودتان را از پا درآورید.

9ـ كم تر آشپزی كنید

بد نیست در روزهای خانه تكانی، كمی هم حكومت نظامی در منزل برقرار كنید! بدون شك برای شما دشوار است در هنگام انجام كارهای سنگین خانه تكانی، سه وعده غذای گرم نیزبرای اعضای خانواده بپزید. بنابراین در یك جلسه خانوادگی اعلام كنید كه به عنوان مثال در این روزها كه شما مشغول خانه تكانی هستید، فقط ناهار را می‌پزید و برای شام یك غذای حاضری تهیه می‌كنید.  در این صورت شما از فشار كاری وارد بر خودتان می‌كاهید و می‌توانید به انجام امور نظافت منزل بپردازید.

10ـ موسیقی مورد علاقه خودتان را گوش دهید

كار كردن و خانه تكانی در فضای ساكت منزل، شاید خسته كننده و طاقت فرسا باشد؛بنابراین در حین خانه تكانی، موسیقی مورد علاقه خودتان را گوش دهید یا صدای رادیو را باز كنید. شما ذهن‌تان به موسیقی یا اخبار رادیو مشغول می‌شود و كم تر متوجه گذشت زمان خواهید شد.

 11ـ شست و شوی حمام

بهتر است، وقت جداگانه‌ای برای شست و شوی حمام و استفاده از وایتكس و مایعات جرم گیر روی اشیای چینی حمام، اختصاص ندهید برای این كه در وقت خود صرفه‌جویی كنید، شست و شوی حمام را به وقتی كه خودتان قرار است به حمام بروید، موكول كنید.

12ـ یك بار به خرید بروید

شما برای خانه تكانی به مواد و وسایل متفاوتی نیاز دارید؛ پودر لباسشویی، مایع جرم‌گیر، جارو، دستمال گردگیری، كیسه جاروبرقی، مایه شیشه‌شوی، برس، و… بنابراین ممكن است برای خرید هر یك از آن ها، هر بار از منزل خارج شوید و وقت و انرژی خود را هدر دهید. بهترین راه‌كار این است كه یك لیست تهیه كنید و تمام مواد و وسایل مورد نیاز برای خانه تكانی را در آن یادداشت كنید. وقتی از كامل بودن فهرست خودتان مطمئن شدید، از یكی از اعضای خانواده بخواهید كه اقلام آن فهرست را یك جا برایتان خریداری كند ، یا خودتان یك روز را به خرید اختصاص دهید و اقلام مورد نیازتان را یك دفعه تهیه كنید.

13ـ خوش اخلاق باشید

 غر نزنید! درست است كه خانه تكانی دشوار و خسته كننده است، ولی قرار نیست زندگی را به كام اعضای خانواده تلخ كنید. اگر دوست ندارید، می‌توانید خانه تكانی را انجام ندهید ولی اگر این كار را انجام می‌دهید، آن را با صبر و حوصله و متناسب با توانایی‌هایتان انجام دهید تا بیش از اندازه خسته نشوید. سایر اعضای خانواده به روی خوش شما در روزهای پایانی سال و در آستانه سال نو، بیشتر نیاز دارند تا پاكیزگی منزل.

14ـ تاكسی سرویس نشوید

روزهای پایانی سال، روزهایی است كه ترافیك خیابان‌ها بسیار سنگین است و هر رفت و آمد در شهر، ساعاتی طولانی وقت شما را می‌گیرد. شما به عنوان مادر خانواده، قرار نیست نقش تاكسی سرویس را بازی كنید! حداقل در این روزها از یكی دیگر از اعضای خانواده بخواهید مسؤولیت رفت و آمد بچه‌ها را از خانه به مدرسه و برعكس برعهده بگیرد ، یا حداقل در این روزها از سرویس مدرسه استفاده كنید. شما حتی می‌توانید از كودك‌تان بخواهید، خودش به تنهایی این مسیر را طی كند.

 
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي