a

نظم و ترتیب در خیاط‌خانه كوچك شما

بی‌نظمی در نگهداری لوازم خیاطی، هم دسترسی به آنها را سخت‌تر می‌كند و هم ممكن است خطرناك باشد؛ پس برای هر كدام جای مخصوصی تعیین كنید.
 
بی‌نظمی در نگهداری لوازم خیاطی، هم دسترسی به آنها را سخت‌تر می‌كند و هم ممكن است خطرناك باشد؛ پس برای هر كدام جای مخصوصی تعیین كنید.
شما هر چقدر هم كه اهل خیاطی و دوخت و دوز نباشید، بالاخره مجبور هستید موقع شكافته شدن درز لباس یا كنده شدن دگمه، انجام كارهای جزئی خیاطی و مانند اینها، دست به نخ و سوزن برده و خودتان برای رفع مشكل اقدام كنید. البته در خانه همه ما لوازم ابتدایی خیاطی شامل نخ، سوزن، دگمه، قرقره و امثال اینها وجود دارد، چه برسد به آنكه خانم خانه، خیاطی نیمه‌حرفه‌ای یا حتی حرفه‌ای هم باشد و بسیاری از كارهای خیاطی و حتی دوخت و دوز بعضی لباس‌ها را نیز خودش برعهده داشته باشد.

 در این شرایط، حتما این تجهیزات بیشتر و كامل‌تر خواهد بود ولی با توجه به اینكه اغلب لوازم مورد استفاده برای كارهای خیاطی جزء خرده‌ریزها هستند، نظم بخشیدن به آنها نه‌تنها می‌تواند به دسترسی سریع‌تر به آن لوازم كمك كند بلكه از بروز احتمالی بعضی خطرها مانند فرو رفتن سوزن در دست و پای اهالی خانواده نیز جلوگیری می‌كند. البته این قبیل لوازم معمولا در جعبه یا سبدی تحت عنوان قوطی نخ و سوزن نگهداری می‌شوند ولی وقتی تنوع اقلام كاربردی افزایش یابد، مشكلات فوق را نیز همراه خواهد داشت. ما نیز با همین هدف، قصد داریم به ارائه راهكارهایی برای ایجاد هر چه بیشتر نظم و ترتیب در نگهداری لوازم خیاطی شما بپردازیم. پیشنهادات ما به‌طور قطع برای شمایی كه به عنوان خیاط حرفه‌ای مشغول به كار هستید نیز مفید خواهد بود.

 جاسوزنی‌های متفاوت

یكی از خطرسازترین لوازم خیاطی، سوزن است. بنابراین برای نگهداری سوزن‌ها در شرایط مختلف باید به فكر جایی مناسب و مطمئن باشیم. البته در هر قوطی نخ و سوزن، یك جاسوزنی پارچه‌ای كه داخل آن را با الیاف یا ابر یا مواد دیگری مانند اینها پر كرده‌اند، وجود دارد ولی قرار نیست هر چه سوزن داریم روی جاسوزنی فرو كنیم. این قبیل جاسوزنی‌ها تنها مخصوص چند عدد سوزن خیاطی و سوزن ته‌گردی هستند كه باید در دسترس باشند و دیگر سوزن‌ها باید در جایی مطمئن نگهداری شوند. برای این منظور راه‌های مختلفی وجود دارد كه به چند مورد از آنها اشاره می‌كنیم:

 1 – دفترچه‌ای با نوشته‌های سوزنی:

یكی از بهترین و مناسب‌ترین راهكارها – كه به‌خصوص به خیاطان باسلیقه و حرفه‌ای نیز پیشنهاد می‌شود– دوخت دفترچه‌ای از پارچه‌های ضخیم، ‌مانند پارچه‌های كتانی یا فوتر است. این دفترچه باید حداقل 4 برگ داشته باشد. به این ترتیب، شما می‌توانید هر یك از این برگ‌ها را برای سوزن‌هایی با قطری نزدیك به هم تعیین كرده و از این پس آن سوزن‌ها را در برگ مربوطه در دفترچه به‌صورت كوك كنار هم قرار دهید.

حالا اگر این دفترچه را مانند تصویر بالا به صورت فانتزی و با استفاده از پارچه‌های رنگارنگ درست كرده و جلد آن را نیز با تكه‌ پارچه‌های ساده تكه‌دوزی كنید، این سلیقه و هنر شماست كه به نمایش گذاشته می‌شود.

 2 – جاكبریتی یا جاسوزنی:

قوطی‌های كبریت – حتی از نوع كتابی – نیز جای خوبی برای سوزن‌های نازك و كوچك خیاطی هستند. كافی است در این نوع قوطی‌كبریت‌ها مانند تصویر سرسوزن‌ها را در قسمت دولای مقوا فرو كرده و آنها را مانند چوب كبریت در كنار هم قرار دهید.

سپس با جای دادن سر مقوایی در قوطی در زیر این تكه مقوای دولا شده، در آن را ببندید. قوطی‌كبریت‌های معمولی هم تنها با اختصاص فضای كشویی داخلشان به سوزن‌های باریك و ظریف به یك جاسوزنی مناسب تبدیل می‌شوند.

نكته یك: با توجه به اینكه در قوطی‌كبریت‌ها در هر 2نوع چندان محكم نیست كه شما از بیرون نیفتادن سوزن كاملا مطمئن باشید، برای اطمینان خاطر بیشتر روی در آن نوارچسبی كاغذی یا شیشه‌ای بزنید.

نكته2: قوطی‌كبریت‌های معمولی نه‌تنها برای جای‌دادن سوزن مناسب هستند بلكه شما می‌توانید از آنها برای نگهداری دیگر خرده‌ریزهای خیاطی – به‌خصوص از نوع تزئینی – شامل پولك، منجوق، ملیله و غیره نیز استفاده كنید.

 3 – نوكی با كاربرد سوزن

جای نوك مدادهای اتود (نوك‌دار) نیز برای قرار دادن سوزن‌های نازك انتخاب خوبی است. بنابراین اگر خود شما یا فرزندتان برای نوشتن از این مدادها استفاده می‌كنید، از این پس قوطی نوك‌های آن را دور نیندازید. شما می‌توانید در هر كدام تعدادی سوزن نازك انداخته و روی آن را برچسبی حاوی اندازه و نوع كاربرد سوزن‌ها بچسبانید. در ضمن با توجه به اینكه اغلب این قوطی‌ها (به‌خصوص از نوع كشویی) بسیار محكم هستند، شما می‌توانید از این قوطی‌ها به عنوان جای سوزن و نخ مسافرتی استفاده كنید. بنابراین چند سوزن را پس از نخ‌كردن، داخل قوطی گذاشته و در كیف دستی‌تان برای مواقع ضروری نگهداری كنید.

 4 – سوزن در قوطی‌های آرایشی:

قوطی بعضی از لوازم آرایشی مانند رژلب و ریمل نیز برای نگهداری سوزن‌ها مناسبند. شما می‌توانید پس از تمام شدن مواد آرایشی، قوطی آنها را خوب با آب داغ و مواد شوینده شست‌وشو دهید. سپس از فضای داخلشان برای نگهداری سوزن‌ها استفاده كنید. البته اگر جای ریمل را برای این منظور انتخاب كرده‌اید، بهتر است كه قلم آن را بیرون آورده یا از پایه بشكنید تا هنگام باز كردن در و خارج كردن قلم، سوزن همراه آن بیرون نیامده و روی زمین نیفتد

نكته: اگرچه اختصاص جایی مناسب برای نگهداری سوزن‌ها در میان دیگر لوازم خیاطی از اهمیت زیادی برخوردار است ولی قرار دادن یك یا حتی چند آهن‌ربای قوی در قوطی نخ و سوزن یا حتی كشوی مربوط به لوازم خیاطی را نباید فراموش كرد. وجود آهن‌ربا اطمینان خاطر شما را هنگام استفاده از لوازم خیاطی بالا می‌برد زیرا در صورتی كه سوزن به هر دلیلی از جاسوزنی آن در قوطی نخ و سوزن یا كشو بیرون بیفتد، به سرعت جذب آهن‌ربا شده و از احتمال افتادن آن روی زمین كاسته می‌شود.

علاوه بر این، آهن‌ربا برای پیدا كردن سوزن‌های افتاده روی میز خیاطی یا زمین نیز بسیار كاربردی است.

 كاربرد قوطی‌های فیلم دوربین و شیشه‌های قرص

قوطی‌های مخصوص فیلم خام دوربین‌های معمولی نیز جای مناسبی برای نگهداری انواع و اقسام خرده‌ریزهای خیاطی به‌خصوص لوازم تزئینی مربوط به آن هستند. شما می‌توانید مانند تصویر زیر هر كدام را با نوعی از این لوازم پر كرده و برای اینكه دسترسی و پیدا كردن آنها سریع باشد، یكی از آنها را با چسب حرارتی روی در قوطی بچسبانید. این پیشنهاد را در مورد دگمه‌ها، پولك، منجوق، ملیله و به طور كلی انواع سنگ‌ها، سنجاق قفلی و بسیاری اقلام ریز دیگر مانند اینها امتحان كنید.

نكته : با توجه به اینكه این روزها به خاطر كاربرد دوربین دیجیتال، كمتر از دوربین‌های معمولی و فیلم‌های آن استفاده می‌شود، ممكن است نتوانید به تعداد مورد نیاز قوطی فیلم پیدا كنید؛ بنابراین به جای آن از قوطی‌های كوچك و بزرگ قرص استفاده كنید. البته علاوه بر اینها شیشه‌های بزرگ مربوط به سس و مربا را برای لوازم خیاطی بزرگ‌تر از یاد نبرید.

 آلبومی از لوازم اضافی

وقتی خودتان لباسی را می‌دوزید یا سفارش دوخت آن را به خیاط می‌دهید، حتما تعدادی دگمه و لوازم اضافی مربوط به آن شامل قرقره، تور و… اضافی باقی خواهد ماند. علاوه بر این، بسیاری از كارخانه‌های معتبر دوخت لباس نیز به همراه مارك آویز آن، پاكت یا كیسه كوچكی حاوی این لوازم اضافی شامل دگمه، مقداری نخ و حتی در مورد لباس‌های كار شده تعدادی پولك و منجوق به لباس متصل می‌كنند كه اغلب هنگام پوشیدن لباس با سرعت تمام آنها را با قیچی از لباس جدا كرده و به گوشه‌ای از جعبه نخ و سوزن پرتاب می‌كنیم ولی امان از روزی كه دگمه لباسمان گم شود؛ آن وقت است كه دربه‌در دنبال دگمه اضافی می‌گردیم تا شاید بتوانیم میان لوازم و خرده‌ریز‌های دیگر آن را پیدا كنیم؛ در حالی كه می‌توانیم از همان ابتدا جعبه‌‌ای فلزی یا مقوایی به این قبیل لوازم اضافی اختصاص داده و آنها را همیشه در دسترس قرار دهیم.

پیشنهاد جالب‌توجه برای این منظور، ترتیب‌دادن آلبومی از لوازم اضافی است؛ به این صورت كه یك عدد آلبوم عكاسی خریداری كرده و جای هر عكس را با یك پاكت كاغذی حاوی دگمه، نخ و هرچه مربوط به لباس است پر كنید. سپس روی پاكت توضیحات مربوط به لباس را بنویسید یا درصورت دلخواه نمونه‌ای از لوازم اضافی مربوط به لباس را روی پاكت بچسبانید. به این ترتیب، هنگام ایجاد مشكلی در لباس، با مراجعه به این آلبوم به سرعت به لوازم اضافی مربوطه دسترسی پیدا خواهید كرد.

نكته: اگر آلبوم در دسترس نداشتید، یك دفترچه نقاشی بزرگ سیمی خریداری كنید و روی هر صفحه آن همان 2 پاكت را بچسبانید.

 گردنبندی از سنجاق قفلی

سنجاق قفلی‌های كوچك را در سنجاق قفلی‌های بزرگ قرار داده و همه سنجاق قفلی‌های بزرگ را توسط روبان یا یك عدد پیپ‌پاكن به هم متصل كنید. به این ترتیب، دیگر سنجاق‌‌قفلی‌ها در جعبه لوازم خیاطی شما پراكنده نخواهند بود.

 یك جیب بزرگ برای همه چیز

اگر این روزها مشغول دوخت یا تعمیر لباسی هستید و اتاق مخصوصی هم برای كار خیاطی ندارید، معمولا این كارها را در اتاق نشیمن و همان‌طور نشسته روی مبل انجام می‌دهید سپس پیش از آنكه قیچی یا دیگر لوازم به كف پای اهالی خانواده فرو برود و برای آنها مشكل‌ساز شود یا در به در دنبال وسیله‌ای بگردید، مانند تصویر زیر یك جیب بزرگ بر تكه پارچه مستطیل‌شكلی از جنس كتان ضخیم دوخته و آن را روی دسته مبل پهن كنید. به این ترتیب، تمام لوازم را داخل جیب گذاشته و با خیال راحت به خیاطی‌تان ادامه دهید.