لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

اگر سپاه نبود، كشور هم نبود

مجموعه : مجله خبری
اگر سپاه نبود، كشور هم نبود

 
در دوم اردیبهشت ماه 1358 امام خمینى(ره)، بنیانگذار عظیم الشان انقلاب اسلامى رسماً طى فرمانى به شوراى انقلاب، تأسیس سپاه را با شرح وظیفه حفاظت و نگهبانى از دستاوردهاى انقلاب اعلام داشتند.
با این فرمان تاریخى، عده زیادى از حافظان انقلاب ونظام و پیروان حقیقى ولایت فقیه كه از مدتها پیش كار خویش را در كمیته‏هاى انقلاب آغاز كرده بودند، رسمیت یافتند و در مدت زمان كوتاهى، آنچنان رشادت و دلاورمردى از خود نشان دادند كه آن امام فرزانه تنها به فاصله دوماه بعد، یعنى در هفتم تیر 1358در خجسته سالروز میلاد سرور و سالار آزادگان امام حسین(ع) این روز بزرگ را روز پاسدار نامیدند.
از آن زمان تاكنون 30سال مى‏گذرد و اینك سپاه وارد 31 سالگى خویش مى‏گردد. در این سالیان متمادى، سپاه فراز و نشیب‏هاى زیادى را پشت سر گذاشته است. از تشكیل قواى چندگانه در مقطعى تا شایعه انحلال و ادغام در مقطعى دیگر، از محدودیت در دریافت حتى چند اسلحه كلاشینكف در یك مقطع تا ساخت پیشرفته‏ترین سلاحها در مقاطع دیگر. با این وجود سپاه و فرزندان پاسدار آن با تحمل همه سختى‏ها، هیچ‏گاه دست از آرمانهاى انقلاب و فرمانبردارى از امام و رهبرى نكشیدند و با استقامت و ایستادگى خود، فرهنگى دیگر گونه و مثال زدنى را در طریقت خدمت از خویش به جاى گذاشتند.
پاسداران این نهاد انقلابى همانگونه كه در وظیفه قانونى آن نیز در اصل یكصد و پنجاهم قانون اساسى آمده است، تمامى توان خویش را براى حفاظت وحراست از دستاوردهاى انقلاب اسلامى تا سر حد جان به كار گرفتند و در این مسیر خطیر، صحنه‏هاى زیبایى را از ایثار و فداكارى خلق نمودند؛ صحنه‏هایى كه تك تك آنان از سرمایه‏هاى گرانقدر معنوى و بى‏بدیل سپاه و انقلاب مى‏باشد. سرمایه‏هایى كه حفظ، نگهدارى و حراست از آنان، به مراتب از سرمایه‏هاى مادى و تجهیزاتى اولى‏تر است و چه بسا بایستى بر تمامى آن‏ها "برچسب‏هاى ویژه اموال بیت المال مسلمین " نصب و الصاق نماییم. زیرا آنچه كه امروز سپاه را در عرصه‏هاى مختلف نظامى وغیر نظامى سرآمد و پیشتاز ساخته است، نه به واسطه توان مادى و لجستیكى بوده بلكه به مدد "نفس‏هاى مطمئنه "اى است كه با ایثار و جانفشانى خویش همه چیز را به سپاه و نظام هدیه كرده‏اند.

تشكیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى‏
در نخستین روزهاى پیروزى انقلاب اسلامى در سال 1357 بنا به فرمان حضرت امام خمینى (قدس السره) به جوانان غیور و انقلابى ایران اسلامى، عده‏اى از دلسوختگان راستین و پیروان صدیق ولایت فقیه گرد هم جمع آمدند و نهاد مقدس سپاه را پى‏ریزى كردند.
شاید در آن روزهاى نخست كه هدف سپاه را پاسدارى از انقلاب اسلامى و دستاوردهاى آن مطرح مى‏كردند، تصور نمى‏رفت كه چه مسؤولیت سنگین و رسالت خطیرى به عهده این تشكیلات تازه تأسیس خواهد بود؛ اما از آنجا كه محرك حضور در این نهاد، خدمت بى‏شائبه به انقلاب اسلامى و اطاعت محض و عاشقانه از مقام ولایت فقیه بود، سپاه به عنوان بازوى توانمند ولایت فقیه، خویشتن را براى هر نوع مأموریت محوله آماده كرده بود.
امام (قدس سره) در دوم اردیبهشت سال 1358 طى فرمانى به شوراى انقلاب، رسماً تأسیس این نهاد مقدس را اعلام كردند و شوراى انقلاب با تأسیس شوراى فرماندهى سپاه، گام اساسى را در جهت سازماندهى این نهاد برداشت.
سپاه در دوران تشكیل، صرفاً نیروى شهرى به حساب مى‏آمد كه با توجه به شرایط خاص در جامعه و پراكندگى قواى‏انتظامى، مأموریت حفظ نظم و امنیت عمومى را عهده‏دار شده بود.
در آن روزها، عده پیوستگان به سپاه اندك بود و اكثر علاقه‏مندان به انقلاب جذب تشكیلات و نهادهاى دیگر شده بودند. عمدتاً در كمیته‏هاى انقلاب اسلامى به پاسدارى از انقلاب برخاسته و سعى در صیانت آن داشتند.
تعداد كم این عده سپاهیان پرانگیزه، نقطه ضعف محسوب نمى‏شد و عموم برادران سپاهى گوش به فرمان حضرت امام (قدس سره) و آماده اجراى فرامین ولى فقیه بودند.
اگر چه سپاه هویتى نظامى دارد ولى، نظامى‏گرى در واقع یك بعد از ابعاد هویت مقدس این نهاد مكتبى و مردمى‏است. سپاه نهادى در جهت پیاده كردن اهداف و آرمان‏هاى والاى انقلاب اسلامى است و نامگذارى سال‏روز ولادت سالار شهیدان به نام روز پاسدار از این جهت است كه سپاه آرمانى بزرگ و مقدس دارد كه حفاظت و نگهبانى از نظام و حكومتى است كه بر اساس اسلام ناب محمدى – صلى الله علیه و آله- برپا شده است و داعیه تحقق نسبى آن را در جهان امروزى دارد و دامنه این آرمان تا زمان حكومت عدل جهانى امام مهدى "عج " نیز گسترده است و بدین لحاظ داراى آرمان‏هاى مكتبى، انسانى و جهان شمول است كه باید همیشه حركت خود را بدان سوى جهت دهد.

وظایف سپاه در بدو تشكیل‏
شوراى فرماندهى در اطلاعیه 16 اردیبهشت 1358 وظایف كلى سپاه را به شرح زیر اعلام كرد:
1- كمك به اجراى امور انتظامى، امنیتى و كنترل، تعقیب و دستگیرى عناصر ضد انقلاب.
2- مبارزه مسلحانه علیه جریان‏هاى مسلحانه ضد انقلاب.
3- دفاع در برابر حملات و اشغالگرى‏هاى عوامل یا قواى بیگانه در داخل كشور.
4- همكارى و هماهنگى مؤثر با نیروهاى مسلح جمهورى اسلامى ایران مطابق آیین‏نامه‏هاى مربوطه.
5- تربیت و آموزش اخلاقى، ایدئولوژیكى – سیاسى و نظامى كادرهاى سپاه.
6- كمك در اجراى دستورات انقلاب اسلامى و دادگسترى دولت جمهورى اسلامى.
7- حمایت از نهضت‏هاى رهایى‏بخش و حق‏طلبانه مستضعفین جهانى تحت نظارت رهبرى انقلاب.
8- مشورت و استفاده از نیروهاى انسانى و تخصصى سپاه به هنگام بروز بلایا و حوادث غیر مترقبه و كمك به پیشبرد طرح‏هاى عمرانى دولت جمهورى اسلامى ایران به منظور استفاده هر چه بیشتر از نیروى پاسداران.

فعالیت‏هاى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى‏
سپاه از بدو تشكیل با وجود مشكلات فراوان، در فعالیت‏هاى بزرگ و مهمى شركت داشته است كه اهم این فعالیت‏ها عبارتند از:

1- سپاه در كردستان‏
بعد از پیروزى انقلاب اسلامى و اوج‏گیرى دسیسه‏هاى دشمنان و گروهك‏هاى محارب و ضد انقلاب در نقاطى چون خوزستان، گنبد و كردستان، سپاه ضرورت حضور خود را در این نقاط به خوبى تشخیص داد و در جهت رفع فتنه، بسیج شد و هنگامى كه شورش‏هاى مسلحانه در نقاط كوهستانى و صعب العبور نواحى كردنشین متمركز شد، پاسداران نیز براى حضور درازمدت در آن نقاط آماده شدند و به صورت جدى مقابل اشرار و ضد انقلاب و ایادى‏بیگانگان صف‏آرایى كردند و امروز جاى جاى آن خطه از میهن اسلامى كردنشین، نشان از رشادت‏ها، جانبازى‏هاى مظلومانه و غریبانه عزیزانى دارد كه براى پاسدارى از كیان اسلام، میهن اسلامى و حفظ تمامیت ارضى كشور، از خون خود مایه گذاشتند تا جمهورى اسلامى سرافراز و پرشكوه بماند.

2- سپاه و جنگ تحمیلى‏
تحمیل جنگ از سوى رژیم بعثى عراق به جمهورى اسلامى، صحنه جدیدى از امتحان الهى را براى سپاهیان پاسدار ایجاد كرد و مسؤولیت خطیر و سنگین آن‏ها را مضاعف ساخت. برادران غیور سپاهى در ابتدا، بى‏آن كه از رزم كلاسیك بهره‏اى داشته باشند، بى‏اطلاع از نحوه به كارگیرى سلاح‏هاى سنگین و تجهیزات و ادوات نظامى متداول در جنگ‏هاى كلاسیك، با اتكال به خداوند و با سرهاى پرشور و دل‏هاى پرسوز، به آوردگاه شتافتند و در برابر متجاوزان بعثى به دفاع پرداختند. جایگاه ارزشمند سپاه در طول 8 سال دفاع مقدس، بى‏نیاز از توصیف است؛ حق كلام در این زمینه همان جمله امام راحل (قدس السره) است كه فرمود: "اگر سپاه نبود، كشور هم نبود. "

3- سپاه و حفاظت‏
ترور شخصیت‏هاى مؤثر نظام، كه از سوى دشمنان شیطان‏صفت به‏ویژه استكبار جهانى در دستور كار قرار گرفته بود و شهادت فرهیختگانى چون شهید مطهرى، شهید سپهبد قرنى، شهید مفتح، شهید بهشتى، شهید باهنر و شهید رجایى، سپاه را بر آن داشت تا در جهت توقف این ترورهاى وحشیانه و ناجوانمردانه، به مقابله برخیزد و توطئه شوم ضد انقلاب را از بین ببرد.

4- سپاه و امنیت پرواز
استكبار جهانى از راهزنى هوایى نیز دریغ نورزید و با هدایت عمال داخلى خود، جبهه‏اى دیگر از توطئه‏هاى ضد بشرى را در پیش روى انقلاب، باز كرد. انجام چند فقره هواپیماربایى كه با نیت ضربه زدن به حیثیت نظام و زیر سؤال بردن امنیت ایران، در انظار جهانیان صورت پذیرفت، امام امت با بصیرت و دوراندیشى خاص خود و با اعتماد و اطمینانى كه نسبت به سپاه داشت، این نهاد را مسؤول تأمین امنیت پرواز معرفى كرد.
بررسى نوشته‏هاى امام راحل(ره) به فرزندان خود در سپاه پاسداران، نكات جالبى از اعتماد امام به آنان را بازگو مى‏كند. یكى از این نامه‏ها، نامه‏اى است كه امام خمینى(ره) در دى ماه 67 در پاسخ به نامه محسن رضایى، فرمانده وقت سپاه پاسداران، مى‏نگارند و بار دیگر بر تداوم پیگیرى بحث امنیت پرواز از سوى سپاه تأكید مى‏كنند.
امام خمینى(ره) در پاسخ به این نامه با قاطعیت بر ادامه فعالیت سپاه در این زمینه موافقت كرده مى‏نویسند: "جناب آقاى محسن رضایى، فرمانده محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامى‏
با تشكر از زحمات ارزشمند سپاه پاسداران در حراست از هواپیماها و برخورد با هواپیماربایان و با ابلاغ سلام به آنان، سپاه پاسداران چون گذشته، مسؤول حفاظت هواپیماها مى‏باشد و در صورت ربوده شدن هواپیمایى، سپاه مسؤول مى‏باشد…
1/10/67 روح‏الله الموسوى الخمینى ".

5- سپاه و گروهك‏ها
با وجود مسؤولیت‏هاى سنگینى كه سپاه به‏عهده داشت، همزمان با توطئه‏هاى خائنانه گروهك‏ها و اعلام جنگ مسلحانه علیه جمهورى اسلامى، سپاه به مقابله با آن‏ها پرداخت و با كشف و خنثى كردن خانه‏هاى تیمى منافقین، توطئه شوم دشمنان را نقش بر آب نمود.
یكى از مؤثرترین اقدامات سپاه، كشف توطئه‏هاى حزب سرسپرده توده بود كه منجر به متلاشى شدن قطعى این حزب منفور شد. تجلیل شگفت‏انگیز امام (قدس سره) از این اقدام بزرگ، گوشه‏اى از عظمت و اهمیت آن را براى همه آشكار ساخت و مراتبى از توان الهى و استعداد عظیم سپاه را به نمایش گذارد.

6- سپاه و سازندگى‏

فعالیت‏ها و مأموریت‏هاى رزمى، دفاعى و آموزشى، سپاه را از حضور فعال در عرصه سازندگى كشور دور نداشته است و در این زمان كه جبهه مقابله با استكبار در سنگرهاى اقتصادى و توسعه گشوده شده است، آن‏ها نیز در این میدان مقدس حضور فعال و بسیار چشمگیرى دارند.
امروز گستره وسیعى از فعالیت‏هاى سازندگى از قبیل سدسازى، ساخت اتوبان و فرودگاه، بازسازى تأسیسات و اسكله‏هاى بنادر كشور، راهسازى، سازمان دریایى، پروژه‏هاى كشاورزى و دامدارى، طرح‏هاى آبرسانى و گازرسانى، احداث واحدهاى مسكونى، خودروسازى، تولید قطعات صنعتى، درختكارى و احیای جنگل‏ها و بازسازى مناطق جنگزده را در بر مى‏گیرد.
به منظور هماهنگى و نظارت بر این حجم وسیع از فعالیت‏هاى اقتصادى قرارگاه فرماندهى بازسازى خاتم الانبیا "ص " تشكیل شده است.
نقش زنان در سپاه‏
در جامعه اسلامى، زنان نقش عظیمى را به‏عهده دارند و در نهضت اسلامى نیز بنا به فرمایش امام راحل (قدس سره) نه تنها زنان عقب‏تر از مردان نبودند، بلكه در كنار آن‏ها و در بسیارى از جبهه‏ها، شاید پیشتاز، در عرصه‏هاى مختلف سیاسى، اجتماعى هم بودند و با حضور جدى خود به تكلیف الهى خویش عمل كردند.
سپاه از همان لحظه‏هاى آغازین تكوین و تكامل خویش، حضور خواهران و برادران را توأم با حفظ ارزش‏هاى انقلابى و اسلامى شاهد بوده است. حضور خواهران در سپاه از دو بعد قابل بررسى و تأمل است. بعد نظامى و بعد غیر نظامى. در بعد نظامى، خواهران با حضور خود در مناطق نظامى در دوران دفاع مقدس و امدادرسانى به جبهه‏ها و پشتیبانى رزمندگان اسلام نقش عظیمى را به‏عهده داشتند و در بعد غیر نظامى نیز با حضور در پایگاه‏هاى بسیج و جمع‏آورى كمك‏هاى مردمى و ارسال آن‏ها به جبهه‏ها بار سنگین مسؤولیت تدارك جبهه‏ها را بر دوش كشیدند. از سوى دیگر خواهران براى حفظ امنیت كشور، در مكان‏هاى حساس، حضورى هوشیارانه و فعال دارند. افزون بر موارد یاد شده از دیگر مسؤولیت‏هایى كه به‏عهده آنان گذاشته شده است، حرفه مقدس پزشكى و پیراپزشكى است. ضمناً نمى‏توان سهم خواهران سپاهى را در سایر فعالیت‏هاى ارزند ه و پرتلاش نادیده گرفت.

 
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي