لاچین سیر

دانلود آهنگ جدید

لیزیک عینک

فروش خودرو

املاک ویترین

فاصله ها،تقلیدی از ترانه مادری

فاصله ها،تقلیدی از ترانه مادری

 
چند سالی است که عادت کرده ایم شب های تابستان را با تماشای سریال های تلویزیون که اکثرآ هم ملودرام اجتماعی هستند سپری کنیم. سال 85 بود که سیروس مقدم با "نرگس" نشان داد که می شود با سریال های شبانه ملودرام و غیر طنز نیز مخاطب را پای تلویزیون نشاند. حسین سهیلی زاده دیگر کارگردانی بود که دو سال پیش با "ترانه مادری" وارد عرصه سریال های شبانه شد و توانست با استفاده از داستانی جذاب و انتخاب درست بازیگران درصد بالایی از رضایت مردم را برای سریال خود جذب کند. او پارسال نیز سریال "دلنوازان" را برای شبکه سه آماده نمایش کرد که این سریال نیز با اقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد. اما سومین سریال هر شبی سهیلی زاده، یعنی " فاصله ها" که این شب ها روی آنتن شبکه سوم سیما است هیچ نشانه ای از کارهای قبلی این کارگردان ندارد. دکوپاژ ساده، بازی های ضعیف و سناریویی تکراری همه نشان از آن دارد که "فاصله ها" فاصله زیادی با کارهای خوب سهیلی زاده دارد. یکی از مهم ترین دلایل عدم استقبال از این سریال موضوع تکراری اختلاف نسل ها در خانواده هاست که بارها و بارها در فیلم وسریال ها مختلف به آن پرداخته شده است. بازی بازیگران هم تا اینجا نتوانسته است رونقی به این موضوع تکراری دهد و بازهای دم دستی و بی روح باعث شده است که مخاطب امید چندانی به بهبود این مجموعه تلویزیونی نداشته باشد.
با توجه به چند قسمت پخش شده از "فاصله ها" می توان گفت این سریال ورژن دوم "ترانه مادری" است. داستان ،بازی هاو حتی آهنگ تیتراژ این سریال ما را به یاد ساخته قبلی سهیلی زاده یعنی "ترانه مادری" می اندازد.
به طور مثال بازی شاهرخ استخری نسبت به "دلنوازان" به شدت ضعیف شده است و گویی سعی دارد "بهرام" ترانه مادری را دوباره اجرا کند که این موضوع باعث شده است ضعف بازی استخری بیش از پیش به چشم بیاید. نکته دیگر در مورد شاهرخ استخری این است که این بازیگر جوان و تازه کار تلویزیون، دچار نوعی غرور در بازی شده است و به همین دلیل در برخی سکانس ها نمی تواند منعطف عمل کند.
شاید نقطه عطف بازی ها در فاصله ها متعلق به "دانیال حکیمی" است. او در بین بقیه بازیگران فاصله ها بهترین بازی را از خود به نمایش گذاشته است و مثل همیشه بی ادعا و بی حاشیه جلوی دوربین قرار گرفته است و توانسته است با بازی خوب خود مخاطب را راضی نگه دارد.
نیما شاهرخ شاهی که اولین حضور جدی تلویزیونی خود را تجربه می کند هم نتوانسته است به خوبی از پس ایفای نقش "ساسان" بر بیاید. نیما در این سریال بیشتر درگیر ظاهر است و بیشتر تمرکز خود را به جای بازی خوب روی ظاهر خود قرار داده است و همین موضوع باعث شده است که ما از این بازیگر جوان بازی خوبی نبینیم. فکر می کنم نیما با توجه به موقعیتی که در سینما دارد باید در انتخاب های تلویزیونی خود دقت بیشتری داشته باشد. کسی که با نقش اصلی فیلم کارگردان نام آشنایی چون "فریدون جیرانی" پای به عرصه بازیگری می گذارد چرا باید اکنون در سریالی بازی کند که نام او در تیتراژ آخرین نفر نوشته می شود؟؟؟
انتخاب مریم کاویانی نیز برای بازی در چنین نقشی اساسآ جای تعجب دارد. جالب است بدانید در سریال "پنجمین خورشید" که سال گذشته در ماه رمضان از همین شبکه روی آنتن رفت پندار اکبری نقش خواستگار کاویانی را بازی می کرد و امروز و در فاصله ها این دو با همان گریم نقش مادر و فرزند را برعهده دارند!!!
به هرحال غیر از موضوع بازیگری دلایل دیگری نیز برای ضعف این سریال وجود دارد:
– عدم حضور ایرج محمدی و مهران مهام به عنوان تهیه کننده در کنار سهیلی زاده؛ این دو تهیه کننده تلویزیون همیشه نشان داده اند که به خوبی سلیقه مخاطب را می شناسند و در دو سریال قبلی سهیلی زاده نیز در کنار او حضور داشتند. اما شاید قصه تکراری "فاصله ها" باعث شده است که این دو از تهیه این سریال منصرف شوند.
– عدم حضور سیاوش خیرابی به عنوان بازیگر؛ خیرابی در "ترانه مادری" و " دلنوازان" جزء بازیگران اصلی محسوب می شد. شاید می توان به جرئت گفت سیاوش در "دلنوازان" اگر چه نقش کوتاهی برعهده داشت اما با بازی خوب خود تلخی داستان را کم می کرد و باعث می شد مخاطب همچنان سریال را دنبال کند. طبق شنیده های ما سهیلی زاده این بار نیز از خیرابی برای بازی در این سریال دعوت کرده بوده است که سیاوش به دلایلی از پذیرفتن این پیشنهاد عذرخواهی کرده است. حال اینکه شاهرخ استخری چرا سعی دارد از "بهرام" ترانه مادری تقلید کند نیز جای سوال دارد؟ آیا سهیلی زاده از این طریق می خواهد جای خالی خیرابی را پر کند؟
– تقارن پخش سریال با بازی های جام جهانی؛ شش قسمت از "فاصله ها" با پخش مستقیم بازی های جام جهانی فوتبال همراه بود که این موضوع نیز باعث کاهش مخاطب این سریال شد که البته با اتمام این رقابت ها باید منتظر توجه بیشتر مردم به این سریال بود البته باید به این نکته نیز توجه داشت که بعد از پایان مسابقات فوتبال رقیب جدی تری برای "فاصله ها" وجود دارد و آن سریال "زیرهشت" سیروس مقدم است که هر شب از شبکه اول روی آنتن می رود و با توجه به قصه بکری که دارد احتمالآ با درصد بالایی از مخاطب روبه رو خواهد شد.
 
 
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي