تبلیغات

تبلیغات

تصاویری جدید از زلزله مرگبار شهرستان وان ترکیه

مجموعه : گالری عکس روز
تصاویری جدید از زلزله مرگبار شهرستان وان ترکیه

یکشنبه گذشته، 23 اکتبر، یک زلزله کم عمق اما قدرتمند در شهرستان وان ترکیه رخ داد، این زلزله که به بزرگی7.3 در مقیاس ریشتر تخمین زده شده در شهرستان وان ترکیه متمرکز بود بطوریکه بدلیل نزدیکی با مرز ایران، ارومیه هم لرزید. آمار رسمی تلفات زمین‌لرزه روز یکشنبه در شرق ترکیه به ۴۳۲ نفر رسیده و تلاش ها برای نجات بازماندگان از زیر آوارها افزایش یافته است.

بنا بر اعلام مقام‌های ترکیه دست کم ۱۳۰۰ نفر در زلزله شهرهای وان و ارجیش زخمی شده‌اند. شهر ارجیش با ۷۵ هزار جمعیت بیشترین آسیب را در زلزله شرق ترکیه دیده است. گروه‌های امداد روز سه‌شنبه (۲۵ اکتبر) موفق شدند یک نوزاد ۱۵ روزه را به همراه یک زن باردار و دو فرزندش از زیر آوار نجات دهند. نجات این افراد امیدها برای یافتن افراد زنده زیر آوار را افزایش داده است. نجات یک نوزاد از زیر آوار امیدها برای یافتن افراد زنده را افزایش داده است.

بسیاری از ساکنان مناطق آسیب‌دیده دومین شب پس از زلزله را بدون دستگاه های گرمایشی و سرپناه به صبح رساندند و دولت ترکیه به دلیل آنچه کوتاهی در رسیدگی و کمک به این افراد خوانده شده، مورد انتقاد قرار گرفته است. دولت ترکیه وعده داده است کمک‌های خود را به هزاران نفری که در اثر این زلزله آسیب دیده یا بی‌خانمان شده‌اند، افزایش دهد. به گفته مقام‌های مسئول، ۱۲ هزار چادر جدید به شهرهای زلزله‌زده و روستاهای اطراف آن فرستاده می‌شود. بنا بر تازه‌ترین گزارش اداره حوادث طبیعی و امور اضطراری ترکیه، زلزله اخیر بیش از ۲۲۰۰ ساختمان را ویران کرده است.

جسیکا سالابنک، سخنگوی فدراسیون جوامع صلیب سرخ جهانی و هلال احمر با وخیم خواندن اوضاع در مناطق زلزله‌زده احتمال داده است که صدها و شاید هزاران نفر هنوز زیر آوار گرفتار باشند. به گفته خانم سالابنک با رسیدن دمای هوا به زیر صفر در ساعات شب نیاز به پتو، غذای گرم و بخاری بسیار حیاتی است. دوشنبه شب نیز گروه‌های نجات با کمک سگ‌های زنده‌یاب در تمام طول شب به جست و جوی بازماندگان پرداختند. جرثقیل‌ها و دیگر ماشین‌های سنگین به برداشتن قطعات تخریب‌شده ساختمان‌ها مشغول بودند و بسیاری از ساکنان محلی نیز تلاش می‌کردند با بیل و کلنگ به روند امدادرسانی کمک کنند. آمار رسمی افراد گم‌شده هنوز اعلام نشده است.
 

تبلیغات