تبلیغات

تبلیغات

تأمین امنیت، عدالت و رفاه از دغدغه‌های امام صادق (ع) بود

مجموعه : دینی

حجت‌الاسلام مسجدی در گفت‌وگو با فارس:

تأمین امنیت، عدالت و رفاه از دغدغه‌های امام صادق (ع) بود

خبرگزاری فارس: مسجدی با بیان اینكه امام صادق (ع) از دیدی اجتماعی و آینده‌نگری وسیع برخوردار بوده است، گفت: امام در حدیثی می‌فرماید: «سه چیز است كه مردم به آن نیاز دارند: امنیت، عدالت و رفاه» و این نشان‌دهنده دغدغه اجتماعی امام است.

تأمین امنیت، عدالت و رفاه از دغدغه‌های امام صادق (ع) بود
 

حجت‌الاسلام امین مسجدی در گفت‌وگو با خبرنگار آئین و اندیشه فارس،‌ با بیان اینكه شخصیت علمی امام صادق (ع) از دو جنبه قابل بررسی است، گفت: یك جنبه، آثار خود آن حضرت است و دیگری،‌ شاگردانی است كه امام تربیت كرده است.
وی با بیان اینكه شاگردان امام‌ صادق (ع) را بیش از 4 هزار شخص بالغ عنوان كرده‌اند، ادامه داد: شاگردان آن امام همام از تمام فرق و مذاهب بوده‌‌اند. در بین اهل تسنّن نیز می‌توان به ابوحنیفه، پیشوای مذهب حنفی، انس بن مالك، پیشوای مذهب مالكی و ابن شهاب زهری اشاره كرد.
مسجدی ادامه داد: در بین شاگردان اهل تشیّع امام نیز می‌توان جابر بن حیّان را نام برد كه رساله‌های وی در علم شیمی، در اروپا به زیان مختلف ترجمه شده است. همچنین هشام بن حكم نیز یكی دیگر از این شاگردان است كه امام صادق (ع) به داشتن آن افتخار می‌كرد.
این كارشناس علوم دینی، با بیان اینكه فقه شیعه امامیه را به نام فقه جعفری می‌شناسند، افزود: امام با تربیت شاگردان فراوان و به سبب پراكندگی آنها در عالم اسلام و مذاهب مختلف، باعث تثبیت معارف شیعی و احكام فقه اسلامی شد.
وی با تأكید بر اینكه روایات نقل شده از امام صادق (ع) از تمام امامان دیگر بیشتر است، گفت: تنها یكی از شاگردان امام به نام محمد بن مسلم بیش از 30 هزار حدیث نقل كرده است. امام صادق (ع) با بیان احادیث خود، به آنچه كه مردم و جامعه اسلامی به آن نیاز دارند،‌ پرداخته است.
مسجدی با بیان اینكه امام صادق (ع) از دیدی اجتماعی و آینده‌نگری وسیع برخوردار بوده است، گفت: امام در حدیثی می‌فرماید: «سه چیز است كه مردم به آن نیاز دارند: امنیت، عدالت و رفاه». همچنین آن حضرت در مورد امام زمان (عج) نیز احادیث فراوانی دارد. امام می‌فرماید: «منتظر ظهور امام دوازدهم مانند كسی است كه در ركاب پیامبر خدا شمشیر كشیده است و از وی دفاع می‌كند.»
وی با بیان اینكه وجهه علمی امام صادق (ع) در آثار آن حضرت نیز مشهود است، گفت: یكی از این آثار «كتاب جَفْر» است كه تمام آنچه بشر تا روز قیامت به آن نیاز دارد، در آن موجود است. رساله عبدالله نجاشی نیز یكی دیگر از این آثار امام (ع) است كه به اعتقاد برخی رجالیان، تنها مصنّفی است كه به دست خود امام نوشته شده است.
این كارشناس علوم دینی ادامه داد: امام صادق (ع) به واسطه شاگردان فراوانش و املاء بر آن‌ها، آثار بسیاری دارد. از جمله این آثار می‌توان به كتاب معروف توحید مفضّل نام برد كه در رد فرقه دهریه است.
مسجدی در پایان تصریح كرد: برخی آثار دیگر نیز مانند مصباح‌الشریعة و مفتاح‌الحقیقة، نثرالدُر، كتاب ‌الاهلیلجة و الصحیحةالصادقیة و الصادقیةالجامعة هستند كه در نسبت مستقیم آنان به امام صادق (ع) بین مورّخان و محدّثان، محل بحث است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات